RTG zębów - diagnostyka jamy ustnej
W naszych placówkach mogą Państwo wykonać badania diagnostyczne jamy ustnej i uzębienia. Jednym z takich badań jest RTG zębów, które pozwala zdiagnozować stany chorobowe i zapalne rozwijające się wewnątrz zęba. Dzięki niemu można również ocenić strukturę kanałów zębowych. W niektórych przypadkach może to być niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia leczenia kanałowego. RTG zębów polega na prześwietleniu zęba za pomocą promieni rentgenowskich. Na zdjęciu RTG stomatolog może zobaczyć wewnętrzną strukturę zęba i zdecydować o odpowiednim leczeniu, dopasowanym do konkretnej sytuacji.
Rodzaje RTG zębów
W naszej pracowni RTG wykonujemy różnorodne zdjęcia zębowe. Realizowane przez nas rodzaje RTG zębów to:
- RTG przylegające - badanie punktowe, w trakcie którego wykonuje się zdjęcia pojedynczych zębów,
- RTG panoramiczne - na zdjęciach widoczne są nie tylko zęby, ale również otaczające je tkanki i kości,
- cefalometryczne - pomaga ocenić proporcje zębowo-wyrostkowe, zlecane przy diagnostyce wad zgryzu,
- RTG zatok.
Tomografia zębów
W naszej placówce mogą Państwo wykonać również tomografię zębów. Ta bezpieczna metoda diagnostyczna umożliwia bardzo dokładną ocenę stanu uzębienia. Innowacyjne urządzenia wykorzystywane do tego badania zapewniają maksymalną wartość diagnostyczną czy minimalnej dawce promieniowania RTG. Stomatolodzy korzystają z tej metody bardzo często, zwłaszcza podczas ustalania dokładnego planu leczenia endodontycznego oraz wszczepienia implantów.
Nasze pracownie diagnostyczne są wyposażone w nowoczesny sprzęt do RTG oraz tomografii zębów. Korzystamy między innymi z tomografu Kodak 9000 C 3D. Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat tego urządzenia.
Tomograf komputerowy Kodak 9000 C 3D
System KODAK 9000 C 3D to jedyny aparat łączący trzy różne technologie diagnostyczne. Dzięki temu daje możliwość wykonania różnych zdjęć rentgenowskich jednym aparatem: pantomograficzne, cefalometryczne oraz obrazowanie 3D, stanowiąc tym samym najbardziej zaawansowaną technologię dostępną na rynku. Sprzęt ten umożliwia precyzyjną diagnostykę zewnątrzustną w stomatologii ogólnej, endodoncji, ortodoncji, implantologii i chirurgii stomatologicznej. Radiogramy wykonywane są w technologii one shot, co oznacza, że ekspozycja trwa poniżej jednej sekundy, co maksymalnie zmniejsza dawkę promieniowania a także ryzyko poruszenia się pacjenta podczas badania.
Informacja o wpływie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące na zdrowie ludzi i środowisko, oraz o wielkości i składzie izotopowym uwolnień substancji promieniotwórczych.
Realizując art. 32 c pkt. 2 ustawy Prawo Atomowe (Dz. U. 2021.623) informuję, że pracownie elektroradiologii stomatologicznej w gabinetach Med Centrum prowadzące działalność medyczną z zastosowaniem promieniowania jonizującego nie uwalniają substancji promieniotwórczych do środowiska naturalnego.
System oceny narażenia osób z ogółu ludności funkcjonujący w jednostkach Med Centrum, na podstawie danych obliczeniowych i pomiarów dozymetrycznych wykazuje, że prowadzona działalność medyczna z zastosowaniem promieniowania jonizującego nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne.
lek. med. Krzysztof Mróz